Prisijunk prie SMART NET ir sutaupyk! Prisijunk

Filtravimas

Specialūs pasiūlymai
Kaina
Maksimali galia, W
Greičių skaičius
Atbulinė eiga
Reversas (atbulinė eiga) naudojamas išvalyti mėsmalę nuo sausgyslių nestabdant malimo proceso, taip apsaugant mėsmalės variklį nuo perkaitimo. Mėsmalė pasuka sraigtą, malantį mėsą, į priešingą pusę – taip pro produktų padavimo angą išstumiamos sausgyslės ir kiti likučiai.
Diskelių skaičius
Prekės ženklas Esperanza× ForMe×
Rodoma: 4
Rūšiuoti pagal:
Mėsmalė Esperanza EKM012, 600 W
34,89 / vnt.
Turime sandėlyje
Mėsmalė Esperanza EKM012, 600 W
  • Greičių skaičius: 1
  • Atbulinė eiga: Taip
Pristatymas
Atsiėmimas
Mėsmalė ForMe FMG-1863, 600 W
55,08 / vnt.
Mėsmalė ForMe FMG-1863, 600 W
  • Maksimali galia: 1800 W
  • Greičių skaičius: 1
  • Atbulinė eiga: Taip
Pristatymas
Atsiėmimas
Mėsmalė Esperanza EKM012, 600 W
33,99 / vnt.
Mėsmalė Esperanza EKM012, 600 W
  • Greičių skaičius: 1
  • Atbulinė eiga: Taip
Pristatymas
Atsiėmimas

Kaip išsirinkti mėsmalę?

Mėsmalė – būtina pagalbininkė virtuvėje patiekalus gaminti mėgstantiems žmonėms. Kažkada rankomis sukamą mėsmalę buvo galima rasti vos ne kiekvienuose namuose. Dabar tiek maltos, tiek nemaltos mėsos galima įsigyti parduotuvėse bei turguose. Vis tik vertinantiems namuose gamintą maistą, pravartu įsigyti šį aparatą. Juk smulkindami maisto produktus namuose, visada tiksliai žinosite jų sudėtį, galėsite pagardinti jums tinkamu prieskonių kiekiu.
 
Žinoma, mėsos malimo prietaisai, kaip ir visa kita buitinė įranga per pastaruosius kelis dešimtmečius gerokai patobulėjo ir šiuo metu galite rasti tiek mechaninių, tiek elektrinių, taip pat įvairaus dizaino bei dydžio variantų. Beje, šis aparatas puikiai pasitarnaus ne tik kemšant dešreles ar skilandžius, bet ir smulkinant kai kurias daržoves, gaminant vėdarus ir pan.

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis mėsmalę?

Visų pirma, apžvelkime du pagrindinius šių prietaisų tipus.
  • Mechaninės. Jos neeikvos elektros energijos, tačiau naudosis jūsų raumenų jėga. Jos taip pat mažesnės, kadangi korpuse nėra integruotas variklis, todėl užims mažiau vietos, bus lengvesnės. Jei šį prietaisą naudosite tik retsykiais nedideliems maisto kiekiams apdoroti, šis tipas tikrai patenkins jūsų poreikius. Jo valdymas visiškai elementarus. Sukant rankenėlę, sukasi ir sraigtas bei mėsos smulkinimo peiliukai. Daug kam šis tipas patinka būtent dėl paprastumo: paprastas dizainas, paprastas išardymas, paprastas išvalymas. Rankinės mėsmalės taip pat kainuoja pigiau, yra patvarios, ilgaamžės. Ryškiausias minusas – nepatogus tvirtinimas. Tam, kad galėtumėte sklandžiai sukti rankenėlę, mėsmalė privalo nejudėti, todėl šio tipo prietaisai paprastai tvirtinami prie stalviršio, prisukant. Todėl prieš pirkdami privalote įsitikinti, kad namuose turite ne per ploną ir ne per storą stalviršį, esantį jums patogioje vietoje. Antraip tiesiog negalėsite naudotis pirkiniu.
  • Elektrinės. Šiuo atveju malimo sraigtą suksite ne jūs, o variklis. Taigi naudojimasis šiuo prietaisu bus lengvesnis. Tai didesnės, pajėgesnės, greičiau dirbančios mėsmalės. Jeigu planuojate gaminti nemažai maltos mėsos gaminių, verčiau rinkitės elektrinę. Šie prietaisai sunkesni, didesnių gabaritų, tačiau keičiant peiliukus, mėsą galima smulkinti įvairiu smulkumu. Jų nereikia niekur tvirtinti, o tiesiog pastatyti ant lygaus, stabilaus paviršiaus. 
Kai kuriems žmonėms mėsmalės prireikia itin retai – kartą per mėnesį ar net kelis. Žinoma, tokiu atveju pirkti brangų elektrinį prietaisą neapsimoka. Jei tai 1-3 kartai per mėnesį, reikia pasvarstyti. Gali būti, kad išsiversite su rankiniu variantu, bet jei malsite didesnius kiekius, vis tik verta įsigyti elektrinę. Tik apžiūrėkite, kiek vietos galite paskirti jai spintelėje ar sandėliuke, kadangi tikrai nelaikysite visą laiką išpakuotos. Jei esate iš tų žmonių, kurie naudojasi 1-2 kartus per savaitę, vienareikšmiškai rinkitės elektrinę. Šiuo atveju tiks ir didesnė, nes gali būti, jog nė nenorėsite kaskart jos pakuoti ir slėpti spintelėje. 

Kokios galios prietaisą rinktis?

Jei nusprendėte įsigyti elektrinę mėsmalę, pamatysite, kad ji turi žymiai daugiau parametrų, nei rankinė. Vienas jų – galia, kuri skirtinguose modeliuose gali būti skirtinga. Iš karto kyla klausimas, kaip suprasti, kuris variantas geriausias. Atsakymas priklauso nuo to, kaip stipriai ruošiatės apkrauti mėsmalę darbu. Kuo daugiau mėsos smulkinsite, tuo galingesnio prietaiso jums reikia.  Kad būtų aiškiau, galite vadovautis šiomis gairėmis:
  • 400-700 W galingumo variklis apdoros 1 kg mėsos per minutę;
  • 1000-1200 W variklis įveiks 2,5 kg mėsos per minutę;
  • prietaisų, kurių galingumas siekia iki 2000 W, gali apdoroti itin didelius mėsos kiekius.
Didesnis galingumas taip pat užtikrina, kad aparatas sklandžiau susidoros su kietesne mėsa, kremzlėmis, sausgyslėmis, riebalais, taukais. Parametras, nurodantis, kiek kilogramų per minutę (kg / min.) sumala prietaisas, taip pat vadinamas našumu.

Greičių skaičius

Daugiausia elektrinių mėsmalių turi vieną greičio pasirinkimą. Tai reiškia, kad visus darbus šis prietaisas atliks vienu ir tuo pačiu greičiu. Tačiau kai kurių prekių aprašymuose rasite pažymėjimą, jog yra du, o kartais net daugiau greičių. Tokie variantai skirti tiems, kurie smulkmeniškiau žiūri į maisto gaminimą. Pasirinkę mėsmalę su didesniu greičių skaičiumi, turėsite daugiau erdvės eksperimentavimui. Didesniems kiekiams smulkinti galėsite rinktis didesnį greitį, taip pat pastebėsite, kad galbūt vienai mėsos patiekalų rūšiai labiau tinka didesnis greitis, o kitai mažesnis ir t. t.

Atbulinė eiga

Liaudyje ši funkcija dar vadinama „reversu“. Malant didesnius mėsos kiekius ji tiesiog būtina. Jei matote, kad prietaisas užsikimšo ir ėmė strigti, atbulinės eigos funkcija leidžia susidariusį „kamštį“ išjudinti atgal, neišardant mėsmalės.

Papildomos funkcijos ir priedai

Dauguma mėsmalių modelių į jūsų virtuvę atkeliauja su būtinaisiais priedais: mėsos malimo ir dešrų kimšimo antgaliais. Kartais pakuotėje dar būna tarkavimo, sausainių formavimo antgaliai. Taip pat gali būti skirtingo smulkumo peiliukai. 
 
Kai kurie prietaisai turi apsaugą nuo perkaitimo. Ji reikalinga, jei planuojate malti ilgesnį laiką. Variklio temperatūrai artėjant prie neleistinos ribos, mėsmalė tiesiog išsijungs, tačiau liks sveika, o jūs po trumpos pauzės galėsite dirbti toliau

Mėsmalės spalva

Dažniausiai pasitaiko aliuminio, balta, juoda, pilka, nerūdijančio plieno, sidabro spalva. Galima rasti ir ryškesnių – žalių, raudonų. 

Kaina

Tai nėra jokia prabangos prekė. Už paprastą rankinę mėsmalę sumokėsite iki dvidešimties eurų. Už elektrinę – iki trijų šimtų. Rinkdamiesi pastarąją, neskubėkite. Tikrai neverta griebti pigiausio varianto, tačiau perokėti taip pat nederėtų. Įvertinkite, kokią sumą galite skirti šiam pirkiniui, ko iš jo tikitės, pasinagrinėkite atsiliepimus internete. Mūsų elektroninėje parduotuvėje galite rasti populiariausių prekinių ženklų gaminius: Bosch, Esperanza, Gastroback, Proficook, Tefal, Zelmer, Zyle, Standart, Kenwood, Blaupunkt ir daugeli kitų. Užsisakant internetu, prekės paprastai kainuoja pigiau, taip pat labai patogu sekti akcijas bei išpardavimus.

Dažnai užduodami klausimai (DUK)

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis mėsmalę?
  • kaip dažnai naudositės prietaisu;
  • kokiais kiekiais malsite mėsą (didesniems kiekiams reikalinga didesnė galia ir našumas);
  • prietaisas reikalingas tik mėsos malimui, ar dar ir daržovių tarkavimui, dešrelių kimšimui, sausainių formavimui ir t.t. Pagal tai rinkitės prietaisą su atitinkamais priedais ir papildomomis funkcijomis;
  • kokią sumą galite paskirti šiam pirkiniui.
Kokią mėsmalę rinktis: elektrinę ar mechaninę?
Jei prietaisu naudositės tik retsykiais ir malsite nedidelius kiekius, tikrai pakaks ir mechaninės. Dažnesniam naudojimui ir didesniems mėsos kiekiams reikalinga elektrinė.
Kokio galingumo mėsmalę rinktis?
Tai priklauso, kiek daug darbo jai ruošiatės patikėti. Galingesnis prietaisas reikalingas didesniam mėsos kiekiui. Kasdieniam buitiniam naudojimui rekomenduojama rinktis ne mažesnio, nei 500 W galingumo variklį turinčius aparatus.
Kokios yra populiariausios mėsmalės?
Populiarios tiek rankinės, tiek elektrinės, kadangi kiekvienas variantas turi savų pliusų ir minusų.
Kiek kainuoja mėsmalės?
Rankinės kainuoja kelioliką Eur, o elektrinės – iki kelių šimtų Eur.