Prisijunk prie SMART NET ir sutaupyk! Prisijunk

Filtravimas

Specialūs pasiūlymai
Kaina
Ventiliatoriaus dydis, cm
Galia, W
Nurodomas maitinimo bloko galingumas vatais. Didesnis galingumas reiškia aukštesnį kompiuterio veikimo stabilumą. Šiuolaikinių kompiuterių vidutinis rekomenduojamas maitinimo bloko galingumas yra 500 W ar galingesnį. Jei naudojate keletą kietųjų diskų, galingą vaizdo plokštę ir procesorių, rekomenduojame įsigyti maitinimo bloką su 600 W ar galingesnį.
Energetinis efektyvumas
Šis rodiklis nurodo, kad daugiau nei 80% suvartojamos energijos panaudojama tiesiogiai kompiuteriui, o ne išskiriama į atmosferą, o tai reiškia, kad energija naudojama efektyviai. Pvz. kai pasiekiamas 83% efektyvumo lygis, apytiksliai 17% galios vatais prarandama šilumos pavidalu.
PFC tipas (Power Factor Correction)
Galios koeficiento valdiklis. PFC sumažina reaktyviąją galią, kuria generuoja kompiuteris. Tokiu būdu maitinimo blokas PFC daro kompiuterį ekologiškai švarų – šis įrenginys naudoja tik energetiškai efektyvius komponentus, nesukuria dirbtinės srovės, triukšmo ir vibracijos.
Moduliniai kabeliai
Kad kompiuterio korpuse būtų geresnis vėdinimas ir PSU kabeliai netrukdytų oro srautui, kai kurie maitinimo šaltiniai yra aprūpinti moduliniais pajungimais ir kabeliais.
SATA kištukų skaičius
Tai maitinimo šaltinis kietajam diskui, optiniam įrenginiui ir kitiems išoriniams įrenginiams. Kuo daugiau, tuo geriau.
Molex PATA kištukų skaičius
Tai keturių kontaktų maitinimo šaltinis kietajam diskui, optiniam įrenginiui ir kitiems išoriniams įrenginiams. Šiandien šis maitinimo tipas naudojamas vis mažiau.
Moduliniai kabeliai Ne×
Prekės ženklas Seasonic× Streacom×
Rodoma: 8
Rūšiuoti pagal:

Maitinimo blokai (PSU) – kaip tinkamai pasirinkti?

Maitinimo blokas arba PSU – labai svarbus komponentas tiek nešiojamiems, tiek stacionariems kompiuteriams. Įsigyjant sukomplektuotą kompiuterį, maitinimo šaltinio atskirai pirkti nereikia. Atnaujinant ar surinkinėjant naują kompiuterį jo parinkimas turi būti gerai apgalvotas. Šis komponentas perduoda elektros energiją į visas kitas kompiuterio dalis ir apsaugo jas nuo energijos svyravimų. Dėl šios priežasties, jeigu kompiuterio našumas sumažėja ar jis pradeda netikėtai persikrovinėti, visų pirma verta patikrinti, kaip veikia maitinimo šaltinis. 

Į ką atkreipti dėmesį renkantis maitinimo bloką?

Rinkoje galima rasti įvairių PSU modelių, kurie skiriasi dydžiu, galingumu, jungtimis, kaina. Kiekvienas gamintojas taip pat suteikia savo gaminiams tam tikrą „braižą“, kuris pasireiškia būdingu savybių bei parametrų deriniu. Populiariausi, palankiausius vartotojų atsiliepimus pelnę prekiniai ženklai, kurių pasiūlymus rasite ir mūsų elektroninėje parduotuvėje: AeroCool, Chieftec, Seasonic, Thermaltake, Xilence, Be quiet!, Adata, Corsair, Gigabyte, Inter-Tech ir kt.

PCF tipas (Power Factos Correction)

Tai galios koeficiento valdiklis, kuris gali būti:
  • pasyvus;
  • aktyvus.
Suminė PSU galia susisdeda iš realiosios ir reaktyviosios. Pirmoji maitina komponentus, o antroji lieka nepanaudota. PFC sumažina reaktyviąją galią, kurią generuoja kompiuteris. Tokiu būdu maitinimo blokas PFC daro kompiuterį ekologiškai švarų – šis įrenginys naudoja tik energetiškai efektyvius komponentus, nesukuria dirbtinės srovės, triukšmo ir vibracijos. Šiuo metu dažniau naudojamos aktyvios PCF grandinės, nes jos efektyvesnės (efektyvumo koeficientas siekia 0,9 ir daugiau).
 
 PCF tipas (Power Factor correction)  Privalumai  Trūkumai
 Pasyvus  Pigesnis, paprasta konstrukcija.  Didesni gabaritai, nėra įtampos reguliavimo, ribotas įėjimo įtampų diapazonas.
 Aktyvus  Nedidelis, lengvas, platus kintamosios srovės įėjimo įtampos ir dažnio diapazonas, didesnė kontrolė.  Sudėtinga konstrukcija, didesnė kaina. Šie komponentai dažniau pasirenkami esant aukštesnei įtampai.

Forma

Įmantriais dizainais šie komponentai nepasižymi, tačiau yra kelios pagrindinės formos:
  • ATX, kuri yra standartinė, tinkama daugeliui ATX ir MicroTX korpusų. Jos matmenys siekia 150x86x140 mm;
  • SFX, kuri tinkama mažesniems korpusams, jos matmenys 125x63,5x100 mm;
  • SFX-L yra panaši į SFX, tik jos gylis didesnis, o tai suteikia daugiau vietos ventiliatoriui. Matmenys siekia 125x63,5x130 mm.
Maitinimo blokas, motininė plokštė ir kompiuterio dėžė privalo būti suderinti pagal dydį ir formą. Blokas paprastai įstatomas į viršutinę kompiuterio dėžės dalį. 

Galia arba talpa

Labai svarbu, kad pasirinkto PSU galia būtų šiek tiek didesnė, nei kompiuterio suvartojama. Puiku, jei turėsite bent 150200 W papildomos galios. Ateityje tai suteiks galimybę kompiuterį optimizuoti. Naudojant maitinimo bloką, jo galia po truputį silpsta, todėl galingesnis modelis galės tarnauti jums ilgesnį laiką. Tačiau nereikia suprasti paraidžiui, kad kuo galingesnis maitinimo blokas, tuo geriau. Jei PSU papildomai lieka 350 W ar daugiau, tai jūs tiesiog permokėjote už per didelę talpą.

Ventiliatoriaus dydis

Vis dar galima rasti modelių ir be ventiliatoriaus, tačiau geriau, kai jis yra. Maitinimo blokas „darbuojasi“ su elektros energija bei kaista, o nuo jo kaista ir aplinkui esantys kiti komponentai. Norint apsaugoti viską nuo perkaitimo, reikalinga aušinimo sistema, kurią ir atstoja ventiliatorius. Jų gali būti 1 arba 2. Aušinimo efektyvumas priklauso nuo ventiliatoriaus skersmens – kuo jis didesnis, tuo geriau.

Energetinis efektyvumas

Renkantis svarbu atkreipti dėmesį ir į naudingumo koeficientą – kuo jis didesnis, tuo geriau. Maitinimo šaltinio paskirtis – kintamąją elektros srovę paversti nuolatine, kuri būtina visų kitų kompiuterio komponentų veikimui. Tačiau dalis energijos prarandama, nes virsta šiluma. Jeigu PSU 80 % ir daugiau gaunamos energijos paverčia nuolatine srove, jo efektyvumas geras. Pažymėtina ir tai, kad kuo didesni energijos nuostoliai, t. y. kuo daugiau jos tampa šiluma, tuo geresnės aušinimo sistemos reikia blokui, kad jis neperkaistų.

Kištukų skaičius

Kiekviename PSU modelyje yra tam tikras įvairaus tipo jungčių kiekis, kuris nurodo, kiek pagrindinių ar papildomų kompiuterio komponentų galima prijungti. Todėl būtinai atkreipkite į jus sudominusios prekės aprašyme pažymėtą:
  • SATA kištukų skaičių;
  • Molex PATA kištukų skaičių;
  • Pagrindinės plokštės kištukų skaičių;
  • PCI-E kištukų skaičių;
  • kt.
Modeliai, kurie turi 24 ir daugiau jungčių, priskiriami aukštesnei klasei. Jei jų mažiau nei 20, tai žemesnės klasės PSU. Pagalvokite, kokių ir kiek jungčių jums prireiks ir pagal tai rinkitės PSU.

Apsaugos

Maitinimo bloke taip pat gali būti integruota apsauga nuo:
  • per didelės įtampos (OVP);
  • per žemos įtampos (UVP);
  • perkaitimo (OTP);
  • perkrovos (OPP);
  • trumpojo sujungimo (SCP).

Kaina

Maitinimo blokas gali kainuoti nuo keliolikos iki kelių šimtų eurų. Tai priklauso nuo jungčių ir jų kiekio, galios, energetinio efektyvumo, dydžio, aušinimo, gamintojo ir t. t. Norintiems įsigyti PSU dar pigiau, siūlome stebėti, kada skelbiamos akcijos ar išpardavimai.

Dažnai užduodami klausimai (DUK)

Kaip tinkamai pasirinkti maitinimo bloką?
Atkreipkite dėmesį į galią, formą, PCF tipą, energinį efektyvumą, kištukų skaičių, kainą.
Kaip veikia maitinimo blokai?
PSU kintamąją elektros tinklo srovę paverčia nuolatine ir perduoda į kitas kompiuterio dalis. Todėl maitinimo blokas privalo turėti pakankamai jungčių, kad galima būtų prie jo prijungti viską, kas numatyta.
Kam skirti maitinimo blokai?
Jie tiekia elektros energiją visiems kitiems kompiuterio komponentams.