Все категории
Товар недоступен
Товар недоступен

ПОДРОБНАЯ ИНФОРМАЦИЯ

ОБЩИЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Производитель Asus
Тип

Yra keturi mobiliųjų telefonų tipai: slenkantys, klasikiniai, atlenkiami ir liečiamu ekranu.

Cенсорный
Модель ZenFone AR
Цвет Черный
Поддержка SIM-карт

Šis parametras nurodo, kiek SIM kortelių gali būti įdėta į telefoną.

Pavyzdžiui, telefonu, kuris palaiko dvi SIM korteles, patogu naudotis jei telefono savininkas naudojasi dviem telefono numeriais, kurie priklauso skirtingiems mobiliojo ryšio operatoriams. Be to, tai labai patogu jei telefono savininkas nori naudoti du telefono numerius skirtingiems tikslams, pavyzdžiui, vieną – darbui, o kitą – asmeniniams reikalams.

2
Тип SIM-карты Nano SIM
ОПЕРАЦИОННАЯ СИСТЕМА
Операционная система

Mobiliojo telefono operacinė sistema (OS) yra specialiai sukurta programinė įranga, skirta naudotis mobiliuoju telefonu ir jo funkcijomis.

Android
Версия операционной системы 7.0 (Nougat)
ЭКРАН
Размер основного дисплея (дюймы)

Šis parametras nurodo ekrano dydį coliais.

5.7
Разрешение основного дисплея

Kuo didesnė skiriamoji geba, tuo geresnis vaizdo ryškumas ir kokybė.

1440 x 2560
Тип основного дисплея

Dabartiniais laikais, dauguma mobiliųjų telefonų gaminami su TFT ir AMOLED ekranais.

TFT ekrano pranašumas: mažas reakcijos greitis, kontrastingumas, aukštos kokybės spalvų raiška ir geras matomumo kampas. Naudojamas vidutinės ir aukštesnės klasės telefonuose.

AMOLED yra pagerinta TFT ekrano versija. Privalumai: geriausios kokybės spalvinė raiška, žemas energijos suvartojimas. Dažniausiai šio tipo ekranai naudojami aukštos klasės telefonuose.

Super AMOLED
Экраны с повышенной прочностью Да (Corning® Gorilla® Glass 4)
ПРОЦЕССОР И ВИДЕОКАРТА
Процессор

Procesorius – tai įrenginio „smegenys“. Kuo galingesnis procesorius, tuo sklandžiau veikia telefono programinės įrangos aplikacijos.

Dual-core 2.35 GHz Kryo + Dual-core 1.6 GHz Kryo
Количество ядер процессора

Kuo didesnis procesoriaus branduolių skaičius, tuo galingesnis procesorius.

Четырехъядерный
Видеокарта (GPU) Adreno 530
ПАМЯТЬ
Оперативная память

Kuo didesnė operatyvioji atmintis, tuo daugiau programų galima naudoti vienu metu, nesujaudinant dėl to, kad telefonas ims lėčiau dirbti.

6 ГБ
Встроеная память

Kuo didesnė vidinė atmintis, tuo daugiau informacijos (pavyzdžiui, paveikslėlių, video, garso įrašų ir t.t.) gali būti išsaugota telefone.

128 ГБ
Flash память

Flash atmintis – tai papildoma atmintis, kuri gali būti įstatyta į telefoną (atminties kortelės pagalba). Kuo didesnė Flash atmintis, tuo daugiau duomenų gali būti išsaugota.

Поддерживает до 256 ГБ (Micro SD)
ФОТО И ВИДЕО КАМЕРА
Встроенная цифровая камера (сзади)

Kuo daugiau megapikselių, tuo kokybiškesnės ir ryškesnės tokiu fotoaparatu darytos nuotraukos.

23 Mpix
Спецификация фотокамеры f/2.0, OIS (4-axis)
3-кратное увеличение
Автофокусировка с определением фазы
LED Вспышка
Geotagging
Сенсорная фокусировка
Распознавание лиц
Стабилизация изображения
HDR
Sweep панорама
Встроенная видеокамера

Šis parametras nurodo maksimalią vaizdo kameros raišką, su kuria galima filmuoti. Kuo didesnė raiška, tuo geresnės kokybės vaizdo įrašas.

2160p@30fpS
Спецификация видеокамеры Нет информации
Фотокамера спереди

Kuo daugiau megapikselių, tuo kokybiškesnės ir ryškesnės tokiu fotoaparatu darytos nuotraukos.

Да (8 Mpix)
ИНТЕРНЕТ И БЕСПРОВОДНЫЕ СОЕДИНЕНИЯ
Беспроводной интернет (Wi-Fi)

Ši technologija leidžia pasijungti prie interneto telefonu, naudojant bevielį ryši ne tik namuose, bet ir viešose vietose (kavinėse, viešbučiuose, bibliotekose, aerouostuose ir t.t.) kur Wi-Fi prieinamas viešai.

Да (802.11 a/b/g/n/ac)
Wi-Fi Direct

Wi-Fi Direct (anksčiau žinomas kaip Wi-Fi Peer-to-Peer) - standartas suteikiantis galimybę kompiuteriams ir įvairiems nešiojamiesiems įrenginiams palaikyti tiesioginį Wi-Fi ryšį nenaudojant bevielių maršrutizatorių ar prieigos stotelių.

WiFi Direct vieno mygtuko paspaudimu, be sudėtingų konfigūracijų, aprūpins bevieliu sujungimu. Šios funkcijos dėka Jūs turėsite galimybę persiųsti duomenis (fotografijas, muzikos įrašus ir t.t.) tarp kitų prijungtų įrenginių.

Да
Поддержка 3G

3G palaikymas suteikia galimybę prisijungti prie mobiliojo interneto, kurio maksimalus greitis 3.6 Mbit/s.

Да
Поддержка 4G

4G – tai naujos kartos plačiajuosčio ryšio palaikymas, suteikiantis greitą ir stabilų internetą iki 150 Mbit/s.

Да
Bluetooth

Bluetooth – tai bevielis duomenų perdavimo ryšys tarp mobiliųjų įrenginių ir jų priedų (telefonų, belaidžių ausinių ir t.t.), o taip pat leidžia perduoti duomenis iš mobiliųjų įrenginių į kompiuterį ir atvirkščiai.

Да (4.2)
NFC

NFC (anglų k. Near Field Communication) yra technologijų paketas, kuris užtikrina nedidelio nuotolio belaidį ryšį.

Нет
DLNA

DLNA (Digital Living Network Alliance) - tai elektronikos gamintojų sukurtas standartas leidžiantis namų tinkle esantiems elektronikos prietaisams, taip pat palaikančiais DLNA funkciją, tarpusavyje keistis skaitmenine informacija.

Нет
ФИЗИЧЕСКИЕ СОЕДИНЕНИЯ
USB

Išorinė jungtis duomenų perdavimui, kurios dėka galima perkelti muziką, nuotraukas, video iš mobiliojo telefono ir atvirkščiai.

USB Type-C
HDMI

HDMI audio/video jungtis (skaitmeninė jungtis) skirta vaizdo ir audio duomenims perduoti iš įrenginio turinčio HDMI į suderinamo kompiuterio ekraną, vaizdo projektorių, skaitmeninės televizijos ir skaitmeninio garso įrenginį.

Нет
MHL

„Mobile High Definition Link“ (MHL) yra mobilioji garso / vaizdo sąsaja, kurią naudojant mobiliuosius telefonus ir kitus nešiojamuosius įrenginius galima prijungti prie didelės raiškos ekranų.

Naudodami papildomą MHL laidą nesudėtingai prijungsite MHL palaikantį mobilųjį įrenginį prie didelio MHL ekrano ir galėsite žiūrėti HD vaizdo įrašus su skaitmeniniu garsu.

Dideliame ekrane galėsite mėgautis ne vien mobiliaisiais žaidimais, nuotraukomis, filmais ar kitomis programomis, bet tuo pat metu galėsite įkrauti savo mobilųjį įrenginį, kad įpusėjus neišsikrautų telefono akumuliatorius.

Нет
ВСТРОЕННЫЕ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ УСТРОЙСТВА
Встроеный GPS (Навигация)

GPS navigatorius – tai globali palydovinė sistema, kuri leidžia nustatyti Jūsų buvimo vietą (koordinates) ir rodo ją Jūsų telefono ekrane ar Jūsų nurodytame žemėlapyje.

Да
Встроенный FM радио Да
Гнездо для наушников Да (3.5 мм)
БАТАРЕЯ
Аккумулятор Non-removable Li-Ion 3300 мАч
Время работы в режиме разговора, ч

Šis parametras nurodo maksimalų telefono baterijos veikimo laiką iki pilno jos išsikrovimo, nepertraukiamai kalbant telefonu.

Нет информации
Время работы в режиме ожидания, ч

Šis parametras nurodo, kaip ilgai telefonas gali veikti su pilnai įkrauta baterija, jei tuo metu visai nekalbama telefonu.

Нет информации
ГАБАРИТЫ И ВЕС
Размеры, мм

Aukštis x plotis x storis

158.7 x 77.7 x 9
Вес c aккумуляторoм, г 170
ДОПОЛНИТЕЛЬНО
Особая защита Нет
Регион EU
Языки Английский
Форматы аудио файлов eAAC+
FLAC
MP3
WAV
Форматы видео файлов H.264
MP4
Стандарт связи

Skaitmeninis mobilaus ryšio standartas – 900, 1800 ir 1900 MHz dažniai.

GSM yra populiariausias ir daugiausiai paskirstytas standartas mobiliajame ryšyje. Daugelyje pasaulio šalių GSM standartu yra priimta naudoti 900 MHz diapazoną arba jau link realizavimo pasiektas 1800 MHz diapazonas – DCS 1800 Europos standartas ir 1900 MHz diapazonas – PCS 1900 JAV standartas.

WCDMA Wideband CDMA (code division multiple access) – radijo sąsajos technologija, kurią daugiausiai naudoja mobiliojo ryšio operatoriai iš Japonijos (1998 m. sausį) ir ETSI institutas tam, kad palaikytų trečiosios kartos plačia linijinį radijo ryšį. Ši technologija pateikta tam, kad optimizuotų greitaeiges multimedijos (vaizdo tipo, interneto ir vaizdo konferencijų prieigai) paslaugas.

GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
LTE-A (3CA) Cat12 600/75 Mbps
Специальные отметки MicroSD карта занимает второй слот SIM-карты
Chipset: Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821
ASUS ZenUI 3.0 (интерфейс) - индивидуализированная система на базе Android
Звук 24 бит / 192 кГц
DTS Headphone X
DTS HD sound enhancement
USB On-The-Go
Акселерометр
Датчик близости
Компас
Барометр
Гироскоп
Считыватель отпечатков пальцев
Quick Charge 3.0 - Быстрая функция зарядки аккумулятора (60% 39 мин)

Описание модели

Asus ZenFone AR
Описание товара на английском языке:

The world’s first Tango enabled and Daydream-ready phone
ZenFone AR is the world’s first 5.7-inch smartphone with Tango and Daydream by Google. Tango is an exciting new augmented reality (AR) technology that changes the way you interact with the world and expands your vision. And with Daydream, you can experience high-quality, immersive virtual reality (VR) with your phone.

Future technology. Now.
Tango is a set of sensors and computer vision software that gives ZenFone AR the ability to understand space and motion like humans do, which gives ZenFone AR augmented reality capabilities that feel positively futuristic. Tango adds motion tracking, depth perception, and area learning capabilities to ZenFone AR, so it can understand its motion as it moves through an area, detect how far away it is from the floor, walls, and objects, and see and remember the key visual features of a physical space in three-dimensional space.

Built to see like your eyes do
ZenFone AR is equipped with the innovative TriCam system consisting of three rear cameras — a motion tracking, depth sensing, and high-resolution 23MP camera — that enable the phone to a create a three-dimensional model of its surroundings and track its motion, so it can see the world just like you do. The motion tracking camera lets ZenFone AR track its location as it moves through space. The depth sensing camera with an infrared (IR) projector lets ZenFone AR measure its distance from real-world objects. The high-resolution 23MP camera lets you view virtual objects in your actual environment in stunning detail. Together with Tango, ZenFone AR delivers engaging augmented reality experiences for you to explore and enjoy.Do more
ZenFone AR is a versatile tool that lets you do more every day. Tackle home-improvement projects — like redecorating your living room — with ease. ZenFone AR lets you take room measurements and place virtual furniture, so you can see how well that new sofa fits without doing any heavy lifting. ZenFone AR puts powerful capabilities at your fingertips and makes a variety of tasks easier.

Play more
Your world becomes more interesting with ZenFone AR. With Tango augmented reality technology, you can interact with virtual objects that appear to be in the real world, providing you with fun and exciting new experiences and games. Play with cute virtual pets wherever you are or create a wild jungle race track right on your desk and compete against your friends. Enjoy endless entertainment opportunities with ZenFone AR.

Take your VR experience to a whole new level with Daydream
ZenFone AR with Daydream brings you high-quality VR experiences. With its brilliant WQHD Super AMOLED display, ultra-smooth graphics, and high-fidelity sensors that precisely track head movement, ZenFone AR immerses you in incredible new worlds that are so realistic, you feel as if you are actually there. Together with Daydream View, a VR headset and controller by Google, ZenFone AR lets you travel anywhere you want to go, kick back in your personal VR cinema, and play games that put you in the center of action.Extreme power engineered for AR & VR
The ZenFone AR features the powerful 14nm smartphone processor — the Qualcomm® Snapdragon™ 821 processor, optimized for Tango. It’s built to deliver ultra-fast performance for today’s best Tango smartphone AR and Daydream VR experiences. To optimize Tango performance on the Snapdragon™ 821 processor, ASUS worked closely with Qualcomm Technologies engineers and Google to efficiently distribute computer vision workloads, as well as six degrees of freedom, commonly referred to as “6DoF”, which is essentially the multi-directional positioning used in Tango. With world’s first 8GB of RAM and the desktop-class Qualcomm® Adreno™ 530 graphics processing unit (GPU) that delivers supercharged graphics performance, the ZenFone AR handles the demands of Tango and Daydream with ease.

Impress your ears, inside and out
ZenFone AR’s SonicMaster 3.0 technology combines more audio innovations for AR and VR to be truly immersive — more volume, more quality and more effects. The new five-magnet speaker is driven by a powerful NXP Smart AMP, for expansive, high-volume output. When it’s time for immersive listening, ZenFone AR is able to output certified high-resolution audio to compatible devices at 24-bit/192kHz, or 4x CD quality! Then, ramp up the audio effects with DTS Headphone:X™ to pump virtual 7.1-channel surround sound straight to your ears!

Explore, discover and photograph
ZenFone AR is designed to encourage exploration and discovery. Photography is a wonderful tool for capturing and communicating discoveries. To help you explore and capture your world, ZenFone AR features a high-resolution 23MP camera as part of its TriCam system. With a large f/2.0 aperture lens, lightning-fast 0.03 seconds TriTech autofocus with subject tracking, and 92MP Super Resolution technology, it delivers beautiful and stunningly detailed photos in any lighting condition. Optical and electronic image stabilization help ensure blur-free shots and 4K video recording lets you capture moments in the highest quality.

ZenFone Series -
721 Awards. Worldwide Adoration.
Great products transcend time, and transform great brands into legends. From 2014 to 2016, ASUS ZenFones went from zero to 721 international awards, demonstrating the admiration and respect of the media. We are honored by this recognition, and dedicate ourselves to continued pursuit of customer satisfaction.

Отзывы

4.0 из 5 звездочек (Всего 3 оценок)

5★
1
4★
2
3★
0
2★
0
1★
0
ASUS Asus ZenFone AR ZS571KL 128GB Dual Black ENG Asus ZenFone AR
Описание товара на английском языке:

The world’s first Tango enabled and Daydream-ready phone
ZenFone AR is the world’s first 5.7-inch smartphone with Tango and Daydream by Google. Tango is an exciting new augmented reality (AR) technology that changes the way you interact with the world and expands your vision. And with Daydream, you can experience high-quality, immersive virtual reality (VR) with your phone.

Future technology. Now.
Tango is a set of sensors and computer vision software that gives ZenFone AR the ability to understand space and motion like humans do, which gives ZenFone AR augmented reality capabilities that feel positively futuristic. Tango adds motion tracking, depth perception, and area learning capabilities to ZenFone AR, so it can understand its motion as it moves through an area, detect how far away it is from the floor, walls, and objects, and see and remember the key visual features of a physical space in three-dimensional space.

Built to see like your eyes do
ZenFone AR is equipped with the innovative TriCam system consisting of three rear cameras — a motion tracking, depth sensing, and high-resolution 23MP camera — that enable the phone to a create a three-dimensional model of its surroundings and track its motion, so it can see the world just like you do. The motion tracking camera lets ZenFone AR track its location as it moves through space. The depth sensing camera with an infrared (IR) projector lets ZenFone AR measure its distance from real-world objects. The high-resolution 23MP camera lets you view virtual objects in your actual environment in stunning detail. Together with Tango, ZenFone AR delivers engaging augmented reality experiences for you to explore and enjoy.Do more
ZenFone AR is a versatile tool that lets you do more every day. Tackle home-improvement projects — like redecorating your living room — with ease. ZenFone AR lets you take room measurements and place virtual furniture, so you can see how well that new sofa fits without doing any heavy lifting. ZenFone AR puts powerful capabilities at your fingertips and makes a variety of tasks easier.

Play more
Your world becomes more interesting with ZenFone AR. With Tango augmented reality technology, you can interact with virtual objects that appear to be in the real world, providing you with fun and exciting new experiences and games. Play with cute virtual pets wherever you are or create a wild jungle race track right on your desk and compete against your friends. Enjoy endless entertainment opportunities with ZenFone AR.

Take your VR experience to a whole new level with Daydream
ZenFone AR with Daydream brings you high-quality VR experiences. With its brilliant WQHD Super AMOLED display, ultra-smooth graphics, and high-fidelity sensors that precisely track head movement, ZenFone AR immerses you in incredible new worlds that are so realistic, you feel as if you are actually there. Together with Daydream View, a VR headset and controller by Google, ZenFone AR lets you travel anywhere you want to go, kick back in your personal VR cinema, and play games that put you in the center of action.Extreme power engineered for AR & VR
The ZenFone AR features the powerful 14nm smartphone processor — the Qualcomm® Snapdragon™ 821 processor, optimized for Tango. It’s built to deliver ultra-fast performance for today’s best Tango smartphone AR and Daydream VR experiences. To optimize Tango performance on the Snapdragon™ 821 processor, ASUS worked closely with Qualcomm Technologies engineers and Google to efficiently distribute computer vision workloads, as well as six degrees of freedom, commonly referred to as “6DoF”, which is essentially the multi-directional positioning used in Tango. With world’s first 8GB of RAM and the desktop-class Qualcomm® Adreno™ 530 graphics processing unit (GPU) that delivers supercharged graphics performance, the ZenFone AR handles the demands of Tango and Daydream with ease.

Impress your ears, inside and out
ZenFone AR’s SonicMaster 3.0 technology combines more audio innovations for AR and VR to be truly immersive — more volume, more quality and more effects. The new five-magnet speaker is driven by a powerful NXP Smart AMP, for expansive, high-volume output. When it’s time for immersive listening, ZenFone AR is able to output certified high-resolution audio to compatible devices at 24-bit/192kHz, or 4x CD quality! Then, ramp up the audio effects with DTS Headphone:X™ to pump virtual 7.1-channel surround sound straight to your ears!

Explore, discover and photograph
ZenFone AR is designed to encourage exploration and discovery. Photography is a wonderful tool for capturing and communicating discoveries. To help you explore and capture your world, ZenFone AR features a high-resolution 23MP camera as part of its TriCam system. With a large f/2.0 aperture lens, lightning-fast 0.03 seconds TriTech autofocus with subject tracking, and 92MP Super Resolution technology, it delivers beautiful and stunningly detailed photos in any lighting condition. Optical and electronic image stabilization help ensure blur-free shots and 4K video recording lets you capture moments in the highest quality.

ZenFone Series -
721 Awards. Worldwide Adoration.
Great products transcend time, and transform great brands into legends. From 2014 to 2016, ASUS ZenFones went from zero to 721 international awards, demonstrating the admiration and respect of the media. We are honored by this recognition, and dedicate ourselves to continued pursuit of customer satisfaction.
ZS571KL-2A019A 4.0 3
Задать вопрос

captcha
Bверх